ZGŁOŚ PROBLEMikona ozdobna

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane
*
*
*
*
captcha
Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin oraz politykę prywatności *

ODSYŁACZE

Link do zasobu (portal):

Link do zasobu (skrót):

http://www.zasobynauki.pl/zasoby/22924

Link do zasobu (repozytorium):

https://id.e-science.pl/records/22924

Typ zasobu: książka

Przedsiębiorstwo spółdzielcze. Tradycja i współczesność

Widok

Metadane zasobu

Tytuł Przedsiębiorstwo spółdzielcze. Tradycja i współczesność
Osoby Autorzy: Danuta Mierzwa
Współtwórcy: Zofia Spiak (Redaktor)
Partner: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opis W opracowaniu podjęto próbę rozpoznania stanu spółdzielczości rolniczej w krajach UE w aspekcie organizacyjno-prawnym i pod kątem zarysowujących się tendencji rozwoju struktur organizacyjnych oraz metod zarządzania tymi podmiotami, w celu podniesienia ich skuteczności ekonomicznej na rynku. Na tej podstawie zaproponowano modernizację polskiego sektora spółdzielczego z zachowaniem fundamentalnych zasad spółdzielczych. Głównym celem opracowania było wskazanie konieczności koncentracji i konsolidacji podmiotów spółdzielczych w Polsce, gdyż w tym kierunku ewoluują struktury spółdzielcze we wszystkich krajach UE. Na przykładzie Dolnego Śląska udowodniono, do czego prowadzi brak reakcji spółdzielni na dokonujące się zmiany otoczenia.
W opracowaniu odwołano się do korzeni ruchu spółdzielczego w krajach UE i w Polsce w kontekście historycznym. Szczegółowo analizowano zasady spółdzielcze, wskazując na fundamenty doktrynalne istoty przedsiębiorstwa spółdzielczego oraz omówiono najważniejsze aspekty prawne przedsiębiorstw spółdzielczych. Na podstawie rzeczywistego obrazu, określono istotne bariery oraz zaproponowano niezbędne działania, a także kierunki zmian które miałyby przyczynić się do podniesienia efektywności tych podmiotów na rynku. W praktyce wiąże się to z dokonywaniem wyborów strategicznych, zmianą systemu zarządzania i dopasowaniem struktur organizacyjnych do istniejących warunków. W miarę rozwoju finansowego spółdzielniom będzie coraz trudniej spełnić idee spółdzielczości. Obecnymi formami rozwoju tych podmiotów są korporacje i integracje, w których zostają ominięte niektóre zasady spółdzielcze, a zjawiskami schyłkowymi wydaje się być wyjście ze statusu przedsiębiorstwa spółdzielczego i przekształcenie się w spółki kapitałowe. (Polski)
Uwagi: Monografia zawiera streszczenie w j. angielskim.
7. Książki i czasopisma Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego
Słowa kluczowe "przedsiębiorstwo spółdzielcze"@pl, "organizacja"@pl, "spółka kapitałowa"@pl, "model spółdzielczości"@pl, "strategia rozwoju"@pl, "prawo spółdzielcze"@pl, "system zarządzania"@pl, "struktura organizacyjna"@pl
Klasyfikacja Typ zasobu: książka
Dyscyplina naukowa: dziedzina nauk ekonomicznych (2011)
Grupa docelowa: ogół społeczeństwa
Szkodliwe treści: Nie
Charakterystyka Miejsce wydania: Wrocław
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Czas wydania: 2010
Liczba stron: 252
Nazwa serii: Monografie
Numeracja: XCX
ISBN: 978–83–7717–017–5
Język zasobu: Polski
Zasięg geograficzny zasobu: "Dolny Śląsk"
Identyfikatory: OAI: 5946
Linki zewnętrzne
Licencja CC BY-ND-NC 4.0
Informacje techniczne Deponujący: Magdalena Kozińska
Data udostępnienia: 30-11-2018
Kolekcje Kolekcja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Cytowanie

Skopiowano

Danuta Mierzwa. Przedsiębiorstwo spółdzielcze. Tradycja i współczesność. [książka] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, . Licencja: CC BY-ND-NC 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl. Data dostępu: DD.MM.RRRR.