ZGŁOŚ PROBLEMikona ozdobna

Pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane
*
*
*
*
captcha
Zapoznałem/am się i akceptuję regulamin oraz politykę prywatności *

ODSYŁACZE

Link do zasobu (portal):

Link do zasobu (skrót):

http://www.zasobynauki.pl/zasoby/22968

Link do zasobu (repozytorium):

https://id.e-science.pl/records/22968

Typ zasobu: książka

Przekształcenia na przygranicznych obszarach wiejskich w południowo-zachodniej Polsce

Widok

Metadane zasobu

Tytuł Przekształcenia na przygranicznych obszarach wiejskich w południowo-zachodniej Polsce
Osoby Autorzy: Irena Kropsz-Wydra, Izabela Kurtyka-Marcak, Barbara Kutkowska, Henryk Łabędzki, Mieczysław Stanisław Struś
Partner: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opis Przekształcenia społeczno-gospodarcze i rozwój współpracy na obszarach stykowych z krajami UE są sprawdzianem skuteczności procesów integracji europejskiej. W tym układzie mogą być przydatne dla obszarów przy pozostałych granicach kraju, na których w niedalekiej przyszłości wystąpią podobne wyzwania. Celem badań jest ocena przekształceń, jakie zaszły na przygranicznych obszarach wiejskich w południowo-zachodniej Polsce w wyniku oddziaływania zmian uwarunkowań zewnętrznych po 1990 roku. Do badań zakwalifikowano 13 powiatów z województwa lubuskiego i dolnośląskiego, w tym 5 powiatów na przygraniczu z Niemcami oraz 8 z Czechami.
Przemiany jakie nastąpiły po 1989 r., dały możliwość ponownego budowania wzajemnych relacji opartych na współpracy instytucjonalnej, gospodarczej i społecznej. Peryferyjne położenie tych obszarów względem głównych ośrodków rozwoju regionalnego wzmocniło tendencję otwierania się na współpracę przygraniczną. Jednocześnie pojawiły się bariery tej współpracy zakorzenione w historii i kulturze, w tym bazujące na stereotypach. Otwarcie granicy uwidoczniło mieszkańcom przygranicza z Niemcami dysproporcje w poziomie życia i sprawiło, że priorytetem władz publicznych stały się inwestycje podnoszące poziom życia, obejmujące infrastrukturę, służbę zdrowia i oświatę. Natomiast na przygraniczu z Czechami priorytetem stało się zagospodarowanie majątku powstałego w wyniku likwidacji przedsiębiorstw państwowych oraz rozbudowa zaniedbanej infrastruktury turystycznej.
W pierwszej dekadzie bieżącego wieku podstawowe wskaźniki struktury demograficznej ustabilizowały się na dość niekorzystnym poziomie, szczególnie jeśli chodzi o niski udział dzieci i młodzieży oraz defeminizację. Większość obszarów wiejskich przygranicza wykazuje relatywnie słabą atrakcyjność migracyjną. Wyjątkiem są tereny o dobrej dostępności komunikacyjnej, w szczególności otoczenie dużych i średnich miast. Jednocześnie poważnym problemem jest wyludnianie się większości przygranicznych miast. Procesy integracji Polski ze strukturami UE zdynamizowały powstawanie organizacji pozarządowych, gdyż większość badanych organizacji wiejskich utworzyła się po roku 2000. Szczególnie wzrosła ich rola po 2005 roku, gdy zasadniczym impulsem wzmacniania kapitału społecznego na wsi były możliwości realizacji wspólnych przedsięwzięć dzięki funduszom unijnym. Pomimo tego badane organizacje pozarządowe w nikłym stopniu wykorzystywały aktywność w realizacji projektów finansowanych z programów unijnych. Poważną barierą we współpracy transgranicznej w organizacjach pozarządowych była słaba znajomość języków obcych.
Z punktu widzenia zachodzących przekształceń istotne wydają się być zmiany w strukturze rodzajowej prowadzonych działalności na przygraniczu. Przedsiębiorcy pomimo zachodzących zmian wskazywali na istotne bariery rozwoju ich działalności takie jak: silna konkurencja i niestabilność rynku, niska opłacalność, niedobór kapitału oraz wysokie koszty rozwoju działalności. (Polski)
Słowa kluczowe "rozwój terenów wiejskich"@pl, "obszary wiejskie"@pl, "kapitał społeczny"@pl, "migracje"@pl, "obszar przygraniczny"@pl, "przemiany gospodarcze"@pl, "region przygraniczny polsko-czeski"@pl, "region przygraniczny polsko-niemiecki"@pl, "regiony przygraniczne"@pl, "sytuacja gospodarczaod 1989 r."@pl, "współpraca transgraniczna"@pl
Klasyfikacja Typ zasobu: książka
Dyscyplina naukowa: dziedzina nauk technicznych (2011)
Grupa docelowa: ogół społeczeństwa
Szkodliwe treści: Nie
Charakterystyka Miejsce wydania: Wrocław
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Czas wydania: 2013
Liczba stron: 158
Nazwa serii: Monografie
Numeracja: CLXIX
ISBN: 978-83-7717-168-4
Język zasobu: Polski
Identyfikatory: OAI: 29208
Linki zewnętrzne
Licencja CC BY-ND-NC 4.0
Informacje techniczne Deponujący: Magdalena Kozińska
Data udostępnienia: 30-11-2018
Kolekcje Kolekcja Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Cytowanie

Skopiowano

Irena Kropsz-Wydra, Izabela Kurtyka-Marcak, Barbara Kutkowska, Henryk Łabędzki, Mieczysław Stanisław Struś. Przekształcenia na przygranicznych obszarach wiejskich w południowo-zachodniej Polsce. [książka] Dostępny w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki, . Licencja: CC BY-ND-NC 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl. Data dostępu: DD.MM.RRRR.

Podobne zasoby

ZMIANY W ROLNICTWIE SUDECKIM W LATACH 1984-1988

Teodor Nietupski, Barbara Kutkowska, artykuł, rozdział, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Dziedzina nauk rolniczych / rolnictwo i ogrodnictwo (2018)

Wybrane problemy konstrukcji pojazdów przyszłości

Mieczysław Struś, Janusz Rogula, książka, Politechnika Wrocławska, Dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych / inżynieria lądowa i transport (2018)

Decyzje planistyczne a przemiany krajobrazu kulturowego obszarów wiejskich

Maria Hełdak, książka, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, dziedzina nauk technicznych (2011)

INFRASTRUKTURA OBSZARÓW WIEJSKICH I WYNIKI EKONOMICZNE GOSPODARSTW RODZINNYCH REGIONU SUDECKIEGO

Barbara Kutkowska, Alicja Południak, artykuł, rozdział, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Dziedzina nauk rolniczych (2018)

Zobacz więcej