Aktualności

Dendrologiczny spacer po Parku Południowym

Część parków Wrocławia powstała na starych cmentarzach, jak np. Park Grabiszyński, Park Skowroni czy Zachodni. Inaczej było z Parkiem Południowym. Jego geneza związana jest z powstaniem osiedla Borek – mówi mgr inż. Rober Sobolewski. – Park Południowy jest typowym parkiem rekreacyjnym. W takich parkach można znaleźć wiele rzadkich gatunków drzew, rosną tu liczne gatunki niespotykane na Dolnym Śląsku oraz w Polsce – dodaje

Mgr inż. Robert Sobolewski jest ogrodnikiem, architektem krajobrazu i dendrologiem z Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W maju 2018 roku był organizatorem spaceru dendrologicznego po Parku Południowym. Wydarzenie zostało zarejestrowane na filmie, który został zdeponowany na platformie AZON:
https://zasobynauki.pl/zasoby/charytatywny-spacer-dendrologiczny-po-parku-poludniowym,24271/


W trakcie spaceru Robert Sobolewski przedstawił okazy dendrologiczne, które rosną właśnie w Parku Południowym. - Wejścia do parków były bardzo ozdobne, jak tutaj: strzyżone żywopłoty bukszpanu zimotrwałego, czy strzyżony cis - mówi architekt krajobrazu. - Cis jest rośliną bardzo często sadzoną na cmentarzach, świetnie nadaje się do formowania. Niegdyś kojarzony był ze śmiercią, z mitycznymi mocami. Kiedy kondukt żałobny wyprowadzał zmarłego z domu na cmentarz, gdy dokonywało się pochówku, rozrzucano igły cisu, żeby duch nieboszczyka nie wrócił do domu – opowiada.
- Z kolei największy we Wrocławiu okaz tulipanowca amerykańskiego rośnie w Parku Leśnickim. Jest pomnikiem przyrody, to jeden z największych tulipanowców na Dolnym Śląsku – mówi Robert Sobolewski przybliżając spacerowiczom ten gatunek.


Oprowadzając po parku mgr inż. Robert Sobolewski przedstawia wyjątkowe okazy wielu drzew, tj. platan klonolistny, kasztanowiec zwyczajny i gładki (wyjaśnia czym się różnią), lipa drobnolistna, buk zwyczajny czy płaczący, dąb szypułkowy i inne. Wskazuje na pneumatofory (naziemne korzenie oddechowe doprowadzające powietrze do systemu korzeniowego rośliny).
Mgr inż. Robert Sobolewski: - Platan klonolistny tak naprawdę nie występuje naturalnie. To mieszaniec platana zachodniego z platanem wschodnim, który powstał około 1640 roku w Oxfordzie. Gdzieś spotkałem się z informacją, że ten gatunek był sadzony przy rezydencjach masońskich.
- We Wrocławiu najlepiej udokumentowanym drzewem jest jednak lipa szerokolistna w odmianie Vitifolia, która rośnie na placu Kościuszki – mówi dendrolog. – Już jako duże drzewo widać ją już na zdjęciach z lat 1900 – 1910.


Film przedstawiający okazy dendrologiczne znajdujące się we wrocławskim Parku Południowym:
https://zasobynauki.pl/zasoby/charytatywny-spacer-dendrologiczny-po-parku-poludniowym,24271/

Galeria