Aktualności

Łukasz Czeszumski opowiada o podróży do krajów Ameryki Południowej

Mroczne oblicze Ameryki Łacińskiej. Ukryta wojna, w której co roku giną tysiące ludzi i gigantyczny biznes przynoszący miliardowe zyski – z Łukaszem Czeszumskim, autorem książki „Biały szlak, podróże po strefach wojny narkotykowej” w Akademickim Radiu Luz rozmawiała Kinga Bacewicz

Łukasz Czeszumski jest podróżnikiem i reporterem, który wiele lat spędził w krajach Ameryki Południowej, m.in. w Wenezueli i Kolumbii. - Od dziecka interesowałem się podróżami, zawsze chciałem robić coś związanego z krajami egzotycznymi, fascynowałem się innymi kulturami. Kiedy miałem 17 lat zacząłem podróżować autostopem po Europie, potem mieszkałem w Ameryce Łacińskiej – opowiada.


Jego książka „Biały szlak, podróże po strefach wojny narkotykowej” to 18 reportaży ukazujących mroczne oblicze Ameryki Łacińskiej. – To rzeczywistość, o której większość ludzi nie ma pojęcia, że za kokainę w Ameryce Południowej toczą się wojny, jest bardzo dużo przemocy, terroryzmu i to właśnie w reportażach opisałem – mówi.


Czeszumski prześledził szlak produkcji kokainy i przemoc z tym związaną, pokazał rejony wyjęte spod kontroli władz, gdzie rządzą rebelianci i gangsterzy. - Zbierając materiały trochę działałem z policją antynarkotykową uczestnicząc w różnych operacjach. Rozmawiałem z plantatorami koki, w Brazylii byłem w fawelach, żeby poznać te dzielnice, które są niby w środku miasta, ale które są zarządzane przez kartele narkotykowe. Chciałem to wszystko zobaczyć, poczuć. Żaden wywiad z policjantami nie dał mi tego, co doświadczenie, gdy poszedłem z nimi na patrol. Przez cały dzień przedzieraliśmy się przez dżunglę i znaleźliśmy dwie fabryki kokainy. Albo jak zobaczyłem strzelaninę między fawelami w Brazylii - tam właśnie trwała wojna dwóch karteli. Rozmawiałem z płatnymi zabójcami, którzy uczestniczyli w gangu paramilitarnym, finansowanym z kokainy – opowiada.


W rozmowie z Kingą Bacewicz w Akademickim Radiu Luz mówi o korupcji, przemycie narkotyków (transportach na miniaturowych łodziach podwodnych, czy w samolotach linii lotniczych), walce z narkomafią, ale również o turystyce i życiu, które toczy się obok.


Rozmowa została zdeponowana na platformie AZON.

Galeria